Strona startowa » Luźne tematy » Nowy banknot 500 zł – w obiegu od 10 lutego 2017 roku

Nowy banknot 500 zł – w obiegu od 10 lutego 2017 roku

Nowy banknot 500 zł - w obiegu od 10 lutego 2017 roku

Nie każdy pewnie słyszał o tym, że 10 lutego 2017 roku zostaje wprowadzony do obiegu w Polsce nowy banknot 500 zł. Dlatego dzisiejszy wpis powstał własnie z tej okazji. Nowy, dosyć wysoki nominał ma służyć głównie do przechowywania zapasu gotówki w bankach i przyczynić się do oszczędności w funkcjonowaniu NBP. I jak informuje NBP, w rękach zwykłych Polaków raczej będzie się pojawiać rzadko.

Na nowym banknocie znalazł się wizerunek Jana III Sobieskiego. Został on zaprojektowany przez tego samego wykonawcę, co wszystkie obecnie obowiązujące, więc zostanie zachowana stylistyka serii. Jeśli chodzi o wymiary to nowy nominał będzie większy niż pozostałe. Banknot 500 zł dostał też oczywiście nowoczesne zabezpieczenia, ma m.in. tzw. nitkę zabezpieczającą oraz zmienną optycznie farbę – podczas poruszania nim widać zmieniający się kolor z niebieskiego na zielony.

Głównym przeznaczeniem nowego nominału, przynajmniej na początku, ma być przechowywanie rezerw gotówki w bankach. Znając jednak tendencję do upychania w bankomatach jak najwyższych nominałów, może się okazać, że w zwykłym obiegu pojawi się ich więcej  i szybciej, niżby życzyło tego sobie NBP.

banknot 500 zł

nowy banknot 500 zł

Wysoki nominał uprości rozliczenia gotówkowe między bankami ale może także spotęgować odwieczny problem z wydawaniem reszty podczas zakupów w sklepach stacjonarnych. Już teraz wiele bankomatów wypłaca najczęściej setki. Później te 100 zł trzeba oczywiście gdzieś rozmienić, wydać. Nie można wykluczyć, że wkrótce z niektórych bankomatów najczęściej będzie wychodzić nic innego tylko banknot 500 zł.

Łatwo sobie wyobrazić poranne awantury podczas próby zapłaty nominałem 500 zł za drobny zakup. Dlatego należy pamiętać, że obowiązek zapłaty ciąży na kupującym a brak drobnych na wydanie reszty stanowi wystarczający powód do odmowy sprzedaży według Inspekcji Handlowej.


Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

mbank

Archiwum